Profile omega gięte na zimno i ich zalety
Budowa i remont

Profile omega gięte na zimno i ich zalety

Profile zimnogięte, nazywane też kształtownikami, już od lat są wysoko cenione ze względu na swoją funkcjonalność. Mając to na uwadze trudno dziwić się, że zarówno profil omega, jak i profile o innych kształtach, są wyjątkowo często stosowane w budownictwie. Warto poznać je bliżej choćby po to, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać te oferujące je firmy, które są warte uwagi.

Na czym polega gięcie na zimno?

Profil zimnogięty omega powstaje z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn. Te pracują nie tylko z dużą dokładnością, ale również ze znaczącą siłą. Profile omega tworzy się poprzez zginanie pasów specjalnie w tym celu przygotowanej blachy stalowej. Następnie jej końce są łączone ze sobą tak, aby stworzyć zamkniętą strukturę o prostokątnym przekroju. Przeważnie profile omega, podobnie jak i ich inne wersje, powstają przy pomocy zgrzewania.

Gięcie na zimno nie jest jedynym rozwiązaniem wykorzystywanym, aby uzyskać profil omega. W przeciwieństwie do gięcia w wysokiej temperaturze nie prowadzi jednak do uwydatnienia defektów, z jakimi możemy mieć do czynienia w sieci krystolograficznej. W konsekwencji, profile są trwalsze, a ich wyższą wytrzymałość uzyskuje się przy tej samej masie elementu. Można tez zapewnić ich cieńsze ściany niż ma to miejsce w odniesieniu do gięcia na gorąco.

Komu zlecić gięcie na zimno?

Gdy interesuje nas profil omega cena jest zwykle tym czynnikiem, którego znaczenie jest niemożliwe do przecenienia. Warto jednak pamiętać o tym, że choć jest ona ważna, nie jest w żaden sposób decydująca. Przed złożeniem zamówienia dobrze jest dowiedzieć się, w jaki sposób oceniany jest dany wykonawca. Jeśli osoby korzystające z jego usług same nie są przekonane, że postępują słusznie, może być to dla nas dość czytelna wskazówka.