Dachy zielone to rozwiązanie bardzo popularne w wielu krajach Europy Zachodniej; w Polsce na taki dach decyduje się niewiele osób, mimo że jest to rozwiązanie przynoszące wiele korzyści. Jeden z pierwszych zielonych dachów w naszym kraju założony został na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Zalety zielonych dachów
Dachy zielone to rozwiązanie, które ma mnóstwo zalet. Dach, który jest obsadzony roślinnością zatrzymuje dużo wilgoci. Roślinność stanowi również dodatkową warstwę izolacji termicznej. Im więcej zieleni w naszym otoczeniu, tym bardziej korzystny mikroklimat panuje. Dachy zielone warto zakładać wszędzie, ale szczególnie w dużych miastach; zielone dachy przyczyniają się bowiem do zmniejszenia ilości smogu. Zielone dachy to więc nie tylko sposób na to, aby w naszym otoczeniu było bardziej zielono. Chronią dach, ale także go zdobią.
Rodzaje zielonych dachów
Wśród rodzajów zielonych dachów wyróżnić można:
- dachy ekstensywne;
- intensywne niskie;
- intensywne wysokie.
Dachy ekstensywne są lekkie, roślinność na takim dachu to najczęściej trawy i rośliny skalne. Zaleta dachu ekstensywnego jest to, że nie wymaga on zbyt wiele pracy po założeniu. Roślinność na dach zielony nie powinna mieć dużego zapotrzebowania na wodę. Dachy zielone można zakładać tylko na płaskich dachach; kąt ich nachylenia nie może przekraczać 3 stopni. Dachy zielone podnoszą estetykę budynków. Rozwiązaniem alternatywnym czy też uzupełniającym mogą być dachy odwrócone. Dachy odwrócone znane są także pod nazwą dachy balastowe.