Kupujemy przecinarkę do glazury
Budowa i remont

Kupujemy przecinarkę do glazury

Płytki ceramiczne to ciągle popularny sposób wykańczania podłóg i ścian. Ich precyzyjne ułożenie zależy nie tylko od umiejętności, ale także od narzędzi używanych podczas prac. Podstawowym narzędziem, które jest niezbędne przy układaniu płytek jest przecinarka do glazury.

Przecinarka do glazury: jaką wybrać?

Na rynku dostępne są tylko dwa rodzaje przecinarek: ręczne i elektryczne. Ręczna przecinarka do glazury jest narzędziem bardzo prostym; w trakcie jej używania nie powstaje duża ilość pyłu, co pewnością należy do jej największych zalet. Ten rodzaj przecinarek najczęściej wybierają osoby, które samodzielnie planują ułożyć glazurę. Profesjonalni glazurnicy stawiają na przecinarka do glazury elektryczna, chociaż bardzo często w swojej pracy wykorzystują oba rodzaje przecinarek. Ręczne przecinarki najlepiej sprawdzają się do cięcia płytek o niewielkich rozmiarach, w przypadku płytek, które mają duże rozmiary lepsze są przecinarki elektryczne.

Elektryczna przecinarka do glazury: na co zwracać uwagę?

Ten typ przecinarek najczęściej wybierają profesjonalni glazurnicy. Są to urządzenia stosunkowo duże i mobilne. Dzielą się on na dwa podstawowe rodzaje:

  • dolnowrzecionowe;
  • górnowrzecionowe.

Przecinarki dolnowrzecionowe służą do cięcia płytek metodą na sucho; drugi typ przecinarek służy do cięcia na mokro. Ich ostrze zużywa się wolniej niż w dolnowrzecionowych, ich zaletą jest także to, że tną płytki bardzo precyzyjnie, nie ma na nich brzydkich odprysków. Do wyboru są dwa rodzaje przecinarek górnowrzecionowych: ramowe i z ruchomym stołem.