Przecinarka do glazury: ręczna czy elektryczna?
Budowa i remont

Przecinarka do glazury: ręczna czy elektryczna?

Estetyczne położenie płytek wymaga nie tylko wiedzy, ale także posiadania odpowiednich sprzętów. Osobom, które chcą precyzyjnie i efektywnie układać płytki niezbędna jest maszyna do cięcia płytek. Maszyna do cięcia płytek bardziej znana jest pod nazwami przecinarka do płytek albo przecinarka do glazury.

Maszyna do cięcia płytek: jaką wybrać?

Kupując przecinarka do płytek warto wiedzieć, że na rynku są ich dwa rodzaje. Do wyboru są przecinarka do płytek ręczna lub elektryczna. Przecinarka do glazury ręczna działa na takiej zasadzie, jak gilotyna. Tego typu przecinarka do glazury jest stosunkowo tania; najczęściej kupują ją osoby, które same remontują swoją łazienkę czy kuchnię. Ale z tego bardzo prostego narzędzia czasem korzystają również profesjonalni glazurnicy. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule „Kupujemy przecinarkę do glazury”. Ręczna przecinarka do glazury sprawdza się, gdy zachodzi konieczność cięcia płytek, których grubość nie przekracza 12 milimetrów.

Przecinarka do glazury dla profesjonalistów

Osoby, które zajmują się profesjonalnie układaniem płytek postawią na elektryczna maszyna do cięcia płytek. Są to urządzenia o wiele bardziej wydajne niż przecinarki ręczne. W zależności od typu maszyny płytki tnie się metodą na sucho albo na mokro. Zdecydowanie lepsze są te, które umożliwiają cięcie płytek na mokro. Po przecięciu metodą na mokro na powierzchni płytek nie zostają nieestetyczne odpryski. Najbardziej precyzyjne cięcia zapewnia elektryczna maszyna do cięcia płytek z tarczą diamentową.