Jak powstaje masło klarowane?
Gastronomia

Jak powstaje masło klarowane?

Masło klarowane jest bardzo często i bardzo chętnie wykorzystywane w domach. Nadaje pożywieniu wyborny smak, a do tego posiada mnóstwo zalet – na przykład nadaje się do smażenia. Okazuje się wręcz, że masło ghee (bo taka jest inna nazwa masła klarowanego) jest zdrowe, ponieważ posiada wiele wartości odżywczych. Pełne witamin masło, które pozytywnie wpływa na układ trawienny (i nie tylko) ma mnóstwo fanów. Nie wszyscy jednak wiedzą jak ono dokładnie powstaje! 

Masło ghee – co to takiego?

Masło klarowane jest jednym z najzdrowszych tłuszczów. W medycynie ajurwedyjskiej jest nawet traktowane jako lek – i to od tysięcy lat! Masło ghee jest bardzo długo zdatne do spożycia, a przy tym nadaje się do smażenia. Można na nim nawet smażyć pewne produkty w głębokim tłuszczu przez długi czas. To masło idealne do pieczenia i gotowania.

Nadaje potrawom szczególny smak, a do tego podobno wpływa na poprawę pamięci, wzmocnienie tkanki łącznej, poprawę przemiany materii oraz trawienia. 

Masło klarowane – jak powstaje?

Masło klarowane – jak sama nazwa wskazuje – jest to wyrób oczyszczony. Powstaje przez powolne podgrzewanie masła i jego oczyszczanie. Od tłuszczu oddzielone zostają inne składniki stałe. Z masła odparowana też zostaje woda. Pozostaje to, co najzdrowsze.

Ghee pochodzi z terenów Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki, choć najczęściej wykorzystywane jest w kuchni indyjskiej. Receptury powstawania masła różnią się od siebie, a współczesne masło ghee wykonywane jest według receptury znanej ze starożytnych Indii.