Dachy balastowe: rozwiązanie na miarę XXI wieku
Budowa i remont

Dachy balastowe: rozwiązanie na miarę XXI wieku

Coraz częściej wzorem mieszkańców krajów Europy Zachodniej decydujemy się na zagospodarowanie płaskich dachów. Nowy rodzajem pokrycia dachowe w naszym kraju są dachy balastowe. Dachy balastowe wykonuje się wykorzystując obciążenie w postaci gleby, kamiennych płyt czy torfu. Dachy balastowe to sposób na podniesienie walorów estetycznych budynków, jak również na poprawę mikroklimatu. 

Jak powstaje dach balastowy?

Do wykonania dachu balastowego (nazywanego także dachem odwróconym) niezbędne są membrany dachowe. Membrany dachowe są wodoszczelne. Wykonując pokrycia dachowe z wykorzystaniem membran dachowych dach będzie można obsadzić nie tylko roślinnością, która ma bardzo małe zapotrzebowanie na wodę. Membrany dachowe umożliwią również posadzenie na dachu drzew. Dachy balastowe można zastosować tylko na dachach płaskich, ale mają one tyle zalet, że na takie rozwiązanie na pewno warto się zdecydować. Zalety dachów balastowych docenią szczególnie mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, gdzie powierzchnia terenów zielonych kurczy się w zastraszającym tempie. 

Zalety dachów balastowych

Możliwości zakładania nowych ogrodów w dużych miastach są coraz bardziej ograniczone. Sposobem na to, aby zieleń nie znikła zupełnie z dużych miast jest zdecydowanie się na dachy zielone czy też dachy balastowe. Pokrycia dachowe odwrócone stanowią dodatkową warstwę izolacyjną.

O korzyściach, które wszyscy odniosą urządzając na dachach ogrody można przeczytać także w naszym poprzednim tekście.